Типи кашлю
Важливо знати, що різні види кашлю потребують різного лікування. Особливо це стосується сухого та вологого кашлю.
Важливо знати, що різні види кашлю потребують різного лікування. Особливо це стосується сухого та вологого кашлю.
Кашель найчастіше розрізняють залежно від наявності мокротиння у дихальних шляхах:
Обидва види кашлю часто є симптомами інфекцій дихальних шляхів, що викликані вірусами чи бактеріями. Важливо розрізняти два типа кашлю, тому що лікування сухого кашлю відрізняється від лікування вологого.
При сухому, подразливому кашлі додатковий слиз у дихальних шляхах не утворюється, тому немає необхідності у його відкашлюванні. Сухий кашель часто є результатом вірусних інфекцій верхніх дихальних шляхів, таких як застуда та грип. Якщо інфекція локалізується лише у глотці (частина горла, що знаходиться позаду рота та носової порожнини) або гортані (де розташований голосовий апарат), ці захворювання називають фарингітом та ларингітом.
Трахея, що є частиною нижніх дихальних шляхів, також може бути пов’язана з сухим кашлем. ЇЇ запалення називається трахеїт. Сухий кашель також може бути спричинений пилом, алергенами, димом, пересиханням слизових оболонок ротової порожнини та глотки (при сухому повітрі, у кімнатах з кондиціонерами).
Сухість верхніх дихальних шляхів супроводжується відчуттям поколювання та щипання в горлі. Кашльові рецептори у верхніх дихальних шляхах реагують на запалення та подразнення. За першим нападом сухого кашлю, зазвичай, іде наступний. Такий постійний подразнюючий кашель може бути дуже неприємним і тривожним. Він виснажує пацієнта, бо може порушити сон, діти втрачають апетит, кашель може викликати біль у грудях через постійні кашльові атаки.
При деяких захворювань дихальних шляхів сухий кашель може перейти у продуктивний через декілька днів. Сухий подразливий кашель лікують препаратами, що пригнічують або заспокоюють кашель – протикашльові препарати.
Продуктивний кашель, зазвичай, є симптомом вірусних інфекцій, таких як застуда та грип. Також він супроводжує інші інфекції, особливо інфекції нижніх дихальних шляхів, такі як: бронхіт, бронхіоліт чи пневмонія. Інфекція викликає подразнення слизової оболонки дихальних шляхів та виділення густого та липкого мокротиння у бронхах. Такий слиз (мокротиння) неможливо відкашляти за допомогою ворсинок, що розташовані на поверхні слизової оболонки бронхів. Повітряні шляхи блокуються, а робота легенів та дихання сильно ускладнюється.
Вологий кашель лікують за допомогою препаратів, які розріджують густий слиз та стимулюють відхаркування – відхаркувальні засоби.
При застуді чи грипі сухий кашель з’являється першим та триває декілька днів. Якщо інфекція локалізована лише в глотці (фарингіт) або гортані (ларингіт) та не розповсюджується на нижчі частини повітряних шляхів, сухий кашель є типовим симптомом, і його потрібно заспокоювати. У таких випадках сухий кашель не стає продуктивним.
Якщо через декілька днів інфекція розповсюджується на нижчі частини дихальних шляхів (розвивається бронхіт), слизова оболонка бронхів починає виділяти більш густий та липкий слиз, що потрібно відхаркувати. У таких випадках сухий кашель переходить у продуктивний. Так званий вологий або продуктивний кашель (із відхаркуванням мокроти) може тривати до 3 тижнів. У таких випадках потрібні відхаркувальні засоби.
У деяких випадках сухий, подразливий кашель може тривати декілька тижнів після захворювання через надмірну чутливість рецепторів. Це пост-інфекційний сухий кашель, що можна пом’якшити за допомогою протикашльових засобів.
Найчастіший перебіг та тривалість кашлю
Рослинні сиропи є першим вибором для лікування сухого і вологого кашлю. Натуральні інгредієнти, що входять до складу сиропів, мають широкий спектр дії, що дозволяє безпечно та ефективно лікувати кашель з перших днів його появи.
Гербіон – перша допомога при кашлі. Сиропи Гербіон, що мають численні ефекти, заспокоюють сухий кашель та полегшують відхаркування при вологому кашлі.