Про кашель

Кашель хоч раз заважав нам у повсякденному житті. Він може бути причиною поганого настрою та порушувати повсякденні справи та відпочинок. Кашель також є однією з найпоширеніших причин звернення до лікаря.

Що таке кашель?

Насправді кашель є нормальним захисним механізмом, що допомагає очистити дихальні шляхи. Він може бути навмисним або спричинятись рефлексом, під час якого горло та дихальні шляхи очищуються від сторонніх частинок, мікробів, подразників, рідини та надмірної кількості слизу.

ІСНУЄ 3 ФАЗИ КАШЛЮ

  1. Вдихання
  2. Відчуття кому в горлі та легенях
  3. Інтенсивне видалення повітря з характерним звуком

ІНШІ МОЖЛИВІ ОЗНАКИ КАШЛЮ

Кашель може спостерігатись з іншими ознаками та симптомами:

  • Часте прочищення горла та біль у горлі
  • Хрипота
  • Нежить або закладений ніс
  • Постназальний синдром (відчуття рідини, що стікає по задній стінці горла)
  • Хрипи та задишка
  • Печія або кислий присмак у роті

Кашель може бути подразливим або виснажливим та викликати відчуття нездужання та втоми. Іноді кашель є нормою, а іноді є ознакою захворювання. Перевірити випадки, коли слід звернутися до лікаря.

Що спричиняє кашель?

Можливі такі причини кашлю:

  1. Вдихання подразників
    Сторонні частинки, такі як дим, пил, хімічні речовини або сторонні предмети, можуть спричиняти кашель як рефлекторну реакцію, мета якої – видалити частинки та полегшити дихання.
  2. Віруси та бактерії
    Найпоширенішою причиною кашлю є інфекція дихальних шляхів, наприклад, застуда або грип. Ці інфекції, як правило, спричинені вірусом: існує більше 200 вірусів, що можуть спричиняти кашель після гострої інфекції. 
  3. Куріння
    Кашель курця, як правило, є хронічним кашлем з характерним звуком.
  4. Бронхіальна астма
    Астма розвивається як у дорослих, так і у дітей, але частіше у маленьких дітей. Дихальні шляхи звужуються та набрякають, в них утворюється слиз, що може спричиняти кашель, свист у грудях та задишку.
  5. Лікарські засоби
    Деякі лікарські засоби можуть спричиняти кашель, хоча це рідкий побічний ефект. Як правило, кашель припиняється після припинення прийому лікарських засобів, але перед вживанням будь-яких заходів необхідно обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
  6. Інші стани
    Інші стани, що можуть спричиняти кашель, включають: алергію, травму голосових зв’язок, постназальний синдром, гастроезофагеальну рефлюксну хворобу (ГЕРХ) та інші захворювання.

Тривалість кашлю

Залежно від тривалості кашель може бути гострим, підхронічним або хронічним. Кашель тривалістю менше 3 тижнів є гострим кашлем. Його причинами є застуда, грип або гострий бронхіт.
Кашель тривалістю 3-8 тижнів є підгострим кашлем. Кашель тривалістю більше 8 тижнів є хронічним кашлем.

Сухий або вологий кашель?

Різні види кашлю потребують різних засобів. Види кашлю розрізняють за наявністю слизу в дихальних шляхах:

  • Вологий кашель характеризується утворенням та накопиченням бронхіального слизу.
  • Сухий кашель – це кашель, при якому бронхіальний слиз не утворюється.

При вологому кашлі (що також називається продуктивним) виникає відчуття кому в горлі або в грудях. У деяких випадках при кашлі у роті виділяється слиз. Застуда або грипспричиняє вологий кашель та часто супроводжує інші захворювання, такі як бронхіт, бронхіоліт або пневмонія. При вологому кашлі обирають відхаркувальні засоби. Вони розріджують густий слиз та стимулюють відхаркування.

Сухий кашель (або непродуктивний кашель) – це кашель, при якому не виділяється слиз. Може виникати відчуття лоскоту в горлі, що спричиняє кашльовий рефлекс. Сухий кашель є результатом вірусних інфекцій верхніх дихальних шляхів, таких як застуда, грип, фарингіт та ларингіт. Особливо він турбує вночі. При сухому та подразливому кашлю обирають протикашльові засоби, що пригнічують або полегшують кашель.


Ви не можете відрізнити сухий кашель від мокрого? Послухайте запис сухого та вологого кашлю.


Профілактика кашлю

Хоча іноді кашель є нормою та необхідний для очищення дихальних шляхів, ми бажаємо його уникати.

  1. Часте миття рук та етикет кашлю
    Вірусні та бактеріальні інфекції можуть бути заразними. Для зниження ризику зараження часто мийте руки з милом протягом 20 секунд, не торкайтесь обличчя немитими руками та не користуйтесь спільним посудом, рушниками або подушками. Коли ви кашляєте або чхаєте, прикривайте рот та ніс одноразовою серветкою або внутрішньою стороною ліктя.
  2. Обмежте спілкування із зараженими людьми
    За можливості, уникайте хворих на інфекційні респіраторні захворювання, щоб уникнути контакту з мікробами.
  3. Зміцнюйте імунітет
    Для зниження ймовірності зараження, що може призвести до кашлю, життєво важливо зміцнювати імунітет. Дієвим способом зміцнення імунітету є збалансована дієта, багата вітамінами, такими як вітаміни D та C.
  4. Киньте палити
    Куріння робить вас більш сприйнятливими до застуди або хронічного кашлю. Якщо ви не є курцем, уникайте тютюнового диму, що може погіршити кашель або бути його основною причиною.

Коли слід звернутися до лікаря?

Коли ви починаєте кашляти, дійте негайно, щоб зменшити інтенсивність кашлю. Якщо ваш кашель не полегшився після тижня самостійного лікування, зверніться до лікаря, оскільки він може бути симптомом більш серйозного стану. Лікар може оцінити інтенсивність кашлю, виявити причину та визначити метод лікування кашлю або стану, що його спричиняє.

ЯК ОПИСАТИ КАШЕЛЬ ЛІКАРЮ?

  • Чи триває він більше 3 тижнів?
  • Ваш кашель вологий або сухий?
  • Чи супроводжується кашель іншими симптомами, такими як підвищення температури, печія або блювота?
  • Коли ви кашляєте? Кашель виникає вночі, після прийому їжі або під час фізичних навантажень?

СИМПТОМИ, ЯКИМ СЛІД ПРИДІЛИТИ УВАГУ

  • підвищення температури
  • головний біль
  • біль в грудях
  • кровохаркання
  • утруднене дихання або ковтання
  • втрата ваги
  • втомлюваність
  • сплутаність свідомості
  • тяжкий кашель

Як лікувати кашель

Ми можемо самостійно лікувати гострий кашель вдома різними способами, залежно від причини. Якщо у вас є сумнів, проконсультуйтеся з лікарем або фармацевтом. Існують народні засоби, що полегшують кашель:

  1. Уникайте зневоднення, випиваючи достатню кількість теплої рідини. Рідина розріджує слиз у дихальних шляхах, а теплі рідини допомагають при подразненні або болі в горлі.
  2. Зволожуйте повітря. Простим рішенням протягом цілого року є встановлення зволожувача повітря у приміщенні або використання парового інгалятора. Також можна прийняти паровий душ.
  3. Приймайте ложку меду. Мед послаблює кашель. Однак не слід давати мед дітям у віці до 1 року, оскільки він може містити частинки бактерій, шкідливих для немовлят.
  4. Тримайте голову вище під час сну. Додаткові подушки для регулювання нахилу голови полегшать дихання вночі.

Лікарські засоби

Гербіон® сироп ісландського моху

Гербіон® сироп ісландського моху

Гербіон® сироп ісландського моху

полегшує сухий та подразливий кашель, знімає біль у горлі та хрипоту.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Гербіон® сироп плюща

Гербіон® сироп плюща

Гербіон® сироп плюща

сприяє відхаркуванню, розрідженню слизу та виведенню його з легенів.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Гербіон® сироп подорожника

Гербіон® сироп подорожника

Гербіон® сироп подорожника

полегшує сухий та подразливий кашель на фоні захворювання верхніх дихальних шляхів.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Гербіон® сироп первоцвіту

Гербион® сироп первоцвета

Гербіон® сироп первоцвіту

рекомендується як відхаркувальний засіб при кашлі на фоні застуди з чудовим смаком чебрецю.

ДЕТАЛЬНІШЕ

Гербіон® плющ льодяники

Гербіон® плющ льодяники

Гербіон® плющ льодяники

є розчином для відхаркування при вологому кашлі для дорослих та дітей у віці від 6 років, не містить цукру.

ДЕТАЛЬНІШЕ

При кашлю важливо знайти швидке рішення. Ви можете обрати безрецептурні сиропи або льодяники, але віддавайте перевагу препарату конкретно для вашого стану.


Ви можете обрати сиропи та льодяники рослинного походження, наприклад, препарати Гербіон. Вони підходять для всієї родини, та їм довіряють споживачі, фармацевти та лікарі більш ніж у 30 країнах. Гербіон сироп подорожника призначений для полегшення сухого подразливого кашлю, Гербіон сироп ісландського моху – для полегшення сухого подразливого кашлю, хрипоти та болю в горлі. При вологому (продуктивному) кашлі для відхаркування слизу застосовують Гербіон плющ сироп та льодяники, а також Гербіон сироп первоцвіту.

Що буде за відсутності лікування кашлю?

Кашель може бути причиною багатьох станів, що порушують повсякденне життя. Крім того, кашель погіршує загальний настрій, оскільки порушується сон та його якість. Крім того, простий кашель може призвести до більш серйозних проблем.
Наприклад, якщо в дихальних шляхах залишається більш густий слиз або інфекція поширюється на нижні дихальні шляхи, можливі ускладнення, що потребують більш інтенсивного лікування. Кашель може бути причиною поганого настрою, оскільки він обмежує повсякденну діяльність та заважає відпочинку через погіршення якості сну.
Таким чином, слід вчасно лікувати кашель, щоб запобігти більш серйозним ускладненням.

Див. статтю «Наслідки кашлю для повсякденного життя».

Список використаної літератури

  1. Dicpinigaitis PV, Colice GL, Goolsby MJ, et al. Acute cough: a diagnostic and therapeutic challenge. Cough. 2009; 5: 11.
  2. Madjar B. Kašelj. In: Pisk N, editor. Samozdravljenje: priročnik za bolnike. Ljubljana; Slovenian Pharmaceutical Society, 2011: 46–58.
  3. Worrall G. Acute cough in children. Can Fam Physician. 2011; 57: 315-8.
  4. Інструкція до препарату Гербіон® сироп подорожника.
  5. Інструкція до препарату Гербіон® сироп первоцвіту.
  6. Інструкція до препарату Гербіон® сироп та льодяники плюща.
  7. Інструкція до препарату Гербіон® сироп ісландського моху.
  8. Praprotnik M, Zupanić M, Lozej T, et al. Kašelj pri otrocih. Zdrav Vestn. 2017; 86: 212–25.
  9. Thomas M, Bomar PA. Upper Respiratory Tract Infection. [Updated 2020 Oct 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Доступно за посиланням: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532961/
  10. Grief SN. Upper respiratory infections. Prim Care. 2013; 40 (3): 757-70.
  11. “Kaj Je Kašelj? | Ezdravje”. Ezdravje.Com, 2021, https://www.ezdravje.com/novice/prehlad-in-gripa/kaj-je-kaselj/3629/.
  12. Aranow C. Vitamin D and the immune system. J Investig Med. 2011; 59 (6): 881-6.
  13. Perotin JM, Launois C, Dewolf M, et al. Managing patients with chronic cough: challenges and solutions. Ther Clin Risk Manag. 2018; 14: 1041-51.

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням проконсультуйтесь з лікарем та обов’язково ознайомтесь з інструкцією на лікарський засіб.
Р.П.№UA/13504/01/01, Р.П.№UA/12176/01/01, Р.П.№UA/9748/01/01, Р.П.№UA/3751/01/01.

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я